Electrum Audio

Porady dla mężczyzn

Najczęstsze przyczyny zaburzeń erekcji

Najczęściej występującym kłopotem mającym związek z seksualnością mężczyzn, będą zaburzenia w zakresie erekcji, które dotyczą blisko 16 procent panów będących w przedziale wiekowym 20-75 lat. Kłopoty z erekcją posiada ok. 22 procent panów do 40 roku życia i 49 procent mężczyzn w wieku 70 lat. Niektóre spośród badań epidemiologicznych podają znacznie większe rozpowszechnianie się tejże przypadłości. Statystyki są bezlitosne – aktywność seksualna zmniejsza się razem z wiekiem, niemniej jednak kłopoty w seksualnym życiu dotyczyć mogą także młodych osób.

Zaburzenia erekcji – czym są?

Zaburzenia seksualnych funkcji u mężczyzn obejmować mogą:

 • zaburzenia w obrębie ejakulacji,
 • zbyt niskie libido,
 • zaburzenia erekcji.

Prawidłowa erekcja wymaga współpracy pomiędzy układem hormonalnym, naczyniowym, krążenia, nerwowym i psychiki.

Jak w ogóle dochodzi do erekcji?

Do właściwej erekcji – uzyskiwania i utrzymywania wzwodu – niezbędne będzie napływanie krwi do jamistych ciał prącia i ich rozszerzanie się. Taki proces nie może odbywać się bez właściwej stymulacji.

Fantazja (psychogenna stymulacja) albo stymulowanie seksualne genitalnych okolic (stymulowanie mechanoreceptorów) aktywują impulsy z ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, co doprowadza do aktywowania przywspółczulnego układu. W efekcie uwalnia się tlenek azotu, który przenika do mięśniowych komórek w naczyniach odpowiedzialnych za doprowadzanie krwi do prącia i jamistych ciał.

W rezultacie dochodzi do procesu relaksacji mięśniowych komórek, zaś tętnicza krew zaczyna napływać do jamistych ciał prącia. Równocześnie zahamowaniu podlega odpływanie krwi żylnymi naczyniami, co pozwala na stopniowe powiększanie się rozmiaru penisa oraz jego twardości, jak i utrzymywanie wzwodu przez okres, który umożliwi odbywanie satysfakcjonujących stosunków płciowych. Zrozumienie opisanego mechanizmu jest ważne podczas diagnozowania zaburzeń wzwodu, ale i działania środków leczniczych.

Co wywołuje zaburzenia erekcji?

Biorąc pod uwagę mechanizmy powstawania wzwodu, zaburzenia erekcji mogą stanowić następstwo:

 • dysfunkcji w nerwowym układzie,
 • schorzeń doprowadzających do uszkodzenia krwionośnych naczyń,
 • problemów psychicznych (zaburzenia lękowe, stany depresyjne),
 • zaburzeń hormonalnych (w przypadku wydzielania hormonów tarczycy, prolaktyny i testosteronu),
 • stosowania różnych używek (narkotyki, alkohol, tytoń),
 • przebytych zabiegów (prostatektomia w wersji radykalnej),
 • przyjmowania wybranych specyfików leczniczych (leki hormonalne, antydepresanty).

Wpływ innych schorzeń na wzwody

Zaburzenia w zakresie erekcji uznaje się za symptom zwiększonego ryzyka występowania chorób sercowo-naczyniowych. Kłopot, który z punktu widzenia pacjentów pozornie dotyczyć może wyłącznie jakości płciowego życia, może być dużo bardziej złożony.

Zaburzenia wzwodu stanowić mogą symptom albo powikłanie przewlekłego schorzenia. Mogą stanowić przykładowo konsekwencję psychicznych zaburzeń (kłopotów w związku, stanów depresyjnych) albo cukrzycy. W takim wypadku odpowiednie diagnostyczne postępowanie i ustalenie przyczyny problemu będzie ważne dla dalszego postępowania. Leczenie schorzenia podstawowego jest ważne w terapii zaburzeń wzwodu.

Dieta i aktywność fizyczna na zaburzenia wzwodu

Istnieje sporo czynników ryzyka, które mogą prowadzić do zwiększenia ryzyka występowania zaburzeń erekcji albo stanowić ich przyczynę bezpośrednią. Chociaż niektórzy spośród pacjentów wymagają farmakologicznego leczenia, to nierzadko istotną jest także modyfikacja w stylu życia.

Palenie tytoniu, zaburzenia w gospodarce lipidowej, nadciśnienie tętnicze, otyłość, nadwaga, to czynniki ryzyka schorzeń naczyniowo-sercowych. Mogą również doprowadzić do zaburzeń w erekcji. Zmodyfikowanie stylu życia przez pacjentów opiera się na:

 • zaprzestaniu palenia tytoniu,
 • zwiększeniu fizycznej aktywności,
 • zmianie dotychczasowych nawyków żywieniowych.

Stwierdzenie zaburzeń w obrębie prawidłowej erekcji i początek procesu leczniczego to świetna okazja do zmiany diety i zwiększenia fizycznej aktywności. Tego typu zachowanie przynosi rezultaty nie tylko podczas leczenia zaburzeń wzwodu, ale wpływa też na poprawę zdrowia i samopoczucia.